Staroveký Egypt
Staroveký Egypt bola civilizácia staroveku v severovýchodnej časti Afriky. Rozkladala sa pozdĺž spodného toku rieky Níl, približne v rozsahu, ktorý má dnes územie modernej Egyptskej arabskej republiky. Egyptský štát vznikol približne okolo roku 3000 p.n.l. politickým zjednotením Horného a Dolného Egypta prvými panovníkmi.
Dejiny Egypta sú rozčlenené do niekoľkých historických období. Najstarším obdobím, ktoré sa vyznačuje organizovanou správou spoločnosti je ranodynastické obdobie (okolo 3050 – 2686 pred Kr.)
Toto obdobie prebiehalo zhruba paralelne so skorou sumersko-akkadskou civilizáciou v Mezopotámii a starovekom Elame.
Manehto v 3. storočí pred Kr. usporiadal dlhý rad panovníkov od Menea po svoju súčasnosť do systému tridsiatich dynastií. Začiatok formálnych dejín umiestnil do obdobia panovania kráľa Menea, o ktorom sa v tom čase verilo, že zjednotil dve kráľovstvá Horného a Dolného Egypta (okolo 3100 p.n.l.) Samotní Egypťania považovali za začiatok svojich dejín „zjednotenie Horného a Dolného Egypta kráľom Menim“.
V súčasnosti Menes nie je doložený. Niektorí odborníci však pokladajú faraóna Narmera za legendárneho Menea. Narmer je zobrazený na slávnostnej palete s kráľovskými insígniami pri symbolickom akte zjednotenia.
Prvý faraón z ranodynastických panovníkov upevnil svoje postavenie v Dolnom Egypte založením hlavného mesta Inebuhedž (neskorší Mennofer, Memfis – názov sa veľmi podobá menu kráľa Menea). Z neho mohol ovládať pracujúcu masu a poľnohospodárstvo úrodnej oblasti nílskej delty, rovnako ako lukratívne a dôležité obchodné trasy do Levanty ( = veľké územie vo východnom Stredomorí; oblasť, ktorá zahŕňa všetky krajiny pozdĺž východného brehu Stredozemného mora siahajúce až po Grécko a Kyreaniku). Vzostup moci a bohatstva panovníkov počas ranodynastického obdobia vidieť na ich prepracovaných hrobkách, tzv. mastabách, (mastaba je budova s plochou strechou a vonkajšími stenami kaskádovito naklonenými; bola to pohrebná stavba významných Egypťanov v starovekom Egypte) a na pohrebných stavbách v Abdžu (Abydos - jedno z najstarších miest v Hornom Egypte), ktoré slúžili kultu mŕtvych panovníkov.
Egypt sa vyznačuje veľkolepými stavebnými dielami, ku ktorým súčasná veda zaraďuje aj veľké pyramídy v Gíze: Chufuova, Rachefova a Menkaureho. Okrem týchto známych pyramíd ich je v Egypte evidovaných ďalších 80 až 110. Niektoré z nich nie sú väčšie ako kopa kamenia a sú v pomerne zlom stave, iné dosahujú takých monumentálnych rozmerov, že ich vidieť z vesmíru.
Okrem pyramíd existuje stopäťdesiat až dvesto chrámov a kaplniek veľkých ako chrámy, ktoré dali postaviť egyptskí králi sebe a svojim bohom. Amonov chrám v Karnaku s desiatimi pylónmi a stĺpmi vysokými vyše dvadsať metrov je aj v troskách najväčší chrám, čo stojí na chrbte Zeme, Ramesseho chrám v Abú Simbele, ktorý vznikol vytesaním vyše tridsaťtisíc ton kameňa zo skalného útesu, je najväčším chrámom pod povrchom Zeme.
Egyptskí sochári vytvorili najviac sôch najväčších rozmerov. Kolosy Amenhotepa III. majú výšku bezmála osemnásť metrov, kolosy Ramesseho II. majú hmotnosť päťdesiat až sto ton. Cestu medzi dnešným Karnakom a Luxorom lemovalo vyše tisíc sfíng. Egyptskí maliari pokryli steny mastáb, napríklad Čejovej alebo Ptahhetepovej, stovkami výjavov s tisíckami postáv. Majstri reliéfu vyzdobili pylón luxorského chrámu vojnovou scénou, na ktorej uteká pred egyptským kráľom desaťtisíc nepriateľov. Kto by chcel odpísať nápisy vytesané na múroch Horovho chrámu v Edfú, potreboval by na to približne dvadsaťpäť rokov...
Stavby v meradlách obrov, skvelé sochy a maľby s dodnes sviežimi farbami, šperky vycibreného vkusu a nevyčísliteľnej hodnoty, obyčajné roľnícke náradia a zlatom vykladané zbrane, alabastrové a porfýrové vázy – to všetko môžeme vnímať bezprostredne a priamo. Existujú však staroegyptské pamiatky, ktorých pochopenie a ocenenie potrebuje sprostredkovateľa.
Postavenie panovníka
Písomné pamiatky starých Egypťanov potvrdzujú, čo sme tušili pri pohľade na pyramídy pri Gíze a Sakkare, na kolosy v Karnaku a Luxore, na neuveriteľné poklady z hrobiek takých nevýznamných panovníkov, ako boli Tutanchamon a Pasbachaenniut.
„Kto je kráľ Horného a Dolného Egypta?“ - čítame na nich v mnohých verziách.
„Je to boh, ktorého prostredníctvom môžu ľudia žiť, je otcom i matkou všetkých, je sám od seba a nemá sebe rovného.“
Egypťania pociťovali k panovníkovi nesmiernu úctu. Ľudia na kráľovskom dvore bežne bozkávali zem, prv ako po nej kráľ prešiel. Slovo „faraón“ – doslova „veľký dom“ – naráža na hojnosť v kráľovskom paláci, no zároveň pripomína posvätnú úctu obyčajných ľudí k tomuto úradu i k jeho držiteľovi.
Kráľovské insígnie prekypovali symbolizmom. Kráľ nosil berlu a cep, ktoré predstavovali autoritu jeho úradu a úrodnosť krajiny. Kobra zakomponovaná do kráľovskej čelenky bola prichystaná zaútočiť na prípadného nepriatelia ohrozujúceho kráľa. Ďalším symbolom kráľovského titulu bola brada, ktorá sa mohla vyskytovať aj na zobrazeniach panovníčok, hoci ich bolo málo. K najdôležitejším kráľovským ozdobám patril anch - symbol života (anch je pôvodne hieroglyf pre život, tiež narodenie, znovuzrodenie a oživenie alebo nesmrtelnosť). Jeho majiteľ mal v rukách moc nad životom i smrťou – bol výlučnou výsadou panovníka a bohov.
Kráľ bol teda v Egypte viac kráľom ako hocikde inde. Bol nielen absolútnym vládcom, ale i stelesneným bohom, jeho slovo bolo štátnym zákonom a božím prikázaním. Takisto poddaný bol viac poddaným a otrok viac otrokom.
Egyptské náboženstvo bolo veľmi zložité a vyžadovalo si uctievanie mnohých bohov a bohýň, ktorých namaľované, vyryté alebo vymodelované podoby zdobia hrobky, chrámy a širokú škálu bežných predmetov. Bohovia boli súčasťou každodenného života a pre Egypťanov boli rovnako skutoční, ako boli skutoční ich vládcovia.
Mocný Egyptský národ je vedený faraónmi a faraóni sedia na tróne z vôle bohov – to bola hlavná ideológia Egyptského národa. S výnimkou krátkeho úseku pod vládnou faraóna Achnatona, ktorý sa neúspešne snažil nastoliť vládu jediného boha, celý Egyptský národ uctieval viacero rôznych bohov a bôžikov. Egyptská mytológia je tak dômyselná, že väčšina bohov a bôžikov dokonca tvorí svoju vlastnú rodinu.
Menovitý zoznam všetkých Egyptských bohov by bol veľmi dlhý, a tak si priblížime len niektorých, najznámejších bohov:
Amon
Amón bol bohom mesta Théby, stvoriteľ a pán sveta, kráľ bohov a vodca faraónov. Bol jedným z najvyšších Egyptských bohov a v dobách Novej ríše, keď boli Théby hlavným mestom Egypta, bol vôbec najvyšším egyptským bohom.
Aton
- boh Slnka a samo Slnko, za kráľa Achnatona jediný oficiálne uznávaný egyptský boh
Usir
- boh mŕtvych a vládca podsvetia, kráľ bohov a ľudí, pán večnosti (žeby Adam?)
Eset
- manželka boha Usira a matka boha Hora, pani mocných slov, najväčšia z bohov a bohýň (môže to byť Eva?)
Hórus
- boh vyobrazovaný ako sokol alebo muž so sokoliou hlavou. Horov kult pretrval s viacerými zmenami počas celých staroegyptských dejín a hral významnú úlohu v egyptskom náboženstve, obzvlášť v kulte faraónov.
Hathor
- bohyňa neba a jeho stelesnenie, matka a manželka boha Slnka, bohyňa lásky a radosti
Sutech
-boh púšte, búrok a mora; brat a vrah boha Usira. Bolspájaný aj s vojnou, silou a búrkou.
Nebthet
– sestra a manželka boha Sutecha, ochranná bohyňa mŕtvych
Anup
Anup je staroegyptský boh zobrazovaný ako muž so šakalou hlavou alebo ako šakal ovenčený stuhami a držiaci bič v záhybe svojej laby, vládca podsvetia. Modlitby k Anupovi sa našli vyryté do väčšiny staroegyptských hrobov. V Pyramídových textoch je stotožňovaný z Okom Horovým a je zároveň sprievodcom zosnulých a strážcom mŕtvych.
Sokar
- boh mŕtvych
Thovt
– boh múdrosti a učenosti, písma a reči, Veľký boh neba, Veľký boh podsvetia
Toto je len časť panteónu egyptských bohov. Ich funkcie a oblasť pôsobnosti sa často prekrývajú, čo svedčí o tom, že ani samotné obyvateľstvo Egypta nemalo jasno v tom, čo ktorý boh mal v kompetencii. Ale pre istotu ich uctievali všetkých.
Na čo slúžili pyramídy?
Štítky